Svarīgākais vienojoties ar banku par parādu atlaišanu

Daļai aizņēmēju, kas tiecas panākt vienošanos ar kredītiestādēm par parādu samazināšanu vai atlaišanu izdodas nonākt pie pozitīva rezultāta. Situācijās, kad bankas redz, ka nespēs atgūt savu naudu pilnībā vai vēlas panākt ātrāku risinājumu, tās reizēm ir gatavas atlaist a) samazināt vai atlaist soda procentus, b) samazināt kredīta pamatsummas apmēru. Šādās reizēs ne viss ir tik rožaini kā sākotnēji varētu likties, jo pastāv daži zemūdens akmeņi. Piemēram, banka var piedāvāt klientam samaksāt 50% no aizdevuma summas, lai dzēstu parādu pilnībā. Diemžēl ne viss ir tik vienkārši.

Valsts ieņēmumu dienests šādu parādu atlaišanu var traktēt kā dāvinājumu un par dāvinājumu ir jāmaksā iedzīvotāju ienākumu nodoklis. Būtu maldīgi iedomāties, ka nodokli maksās dāvinājuma devējs. Tas, protams, nenotiks un nodokli būs jāmaksā dāvinājuma, t.i. atlaides saņēmējam. Piemēram, ja Jums tiek atlaisti 50 tūkstoši eiro, tad varat paši parēķināt, cik daudz papildus būs jāmaksā nodokļos valstij. Rezultātā cerētā ieguvuma rezultātā var nākties pieteikt maksātnespēju tikai tamdēļ, lai dzēstu finansiālās saistības pret valsti.

Iepriekš minētais ļauj secināt, ka var būt situācijas, kad maksātnespēja ir pat izdevīgāka nekā vienošanās ar kreditoru. Izvēloties bankrota procedūru tiek dzēstas pilnīgi visas saistības pret aizdevējiem, turklāt procedūras izmaksas ir daudz zemākas nekā sākotnēji varētu likties. Plašāku informāciju par savu tiesību aizsardzību, t.sk. maksātnespējas procesa norisi un niansēm varat gūt kreditnemeji.lv. Šis portāls ir veltīts kredītņēmēju tiesību aizsardzībai un piedāvā daudz noderīgu informāciju un saites uz vērtīgiem resursiem ar praktisku pieredzi.

Visiem, kas vēlas panākt parādu atlaišanu būtu rūpīgi jāvērtē, vai cerētais rezultāts būs izdevīgs vai arī sniegs tikai īstermiņa rezultātatu. Parādaistības mūsdienās nav nekas nosodāms, bet ir svarīgi risināt savu situāciju, nevis censties izvairīties no problēmas risināšanas. Agri vai vēlu par saviem pieņemtajiem lēmumiem vienmēr nākas atbildēt, tādēļ ir labi skatīties situācijā droši, ar plati atvērtām acīm. Slēpšanās, izvairīšanās, izlikšanās – tās visas ir negatīvas kvalitātes un liecina par rakstura vājumu. Vadieties dzīvē pēc principa – vīrs un vārds. Atbildiet par pieņemtajiem lēmumiem, bet nemēģiniet ciest līdz mūža beigām. Ja situācija kļūst neciešama un Latvijas likumi piedāvā iespēju to uzlabot, izmanojiet savas iespējas pilnā apmērā.

Saskaņā ar statistiku Latvijā maksātnespēju ik gadu izmanto vairāki simti kredītņēmēju. Tas ir samērā daudz un tas liecina, ka aizvien vairāk cilvēki apzinas savas tiesības un nevēlas visu mūžu ar bažām vērt vaļā savu internetbankas profilu. Dzīvojiet atbildīgi.