Parādu piedziņa caur tiesu

Savlaicīgi nenomaksāti rēķini, saistību nepildīšana, aizdevumu atmaksas kavēšana, alimentu un nodokļu nemaksāšana – šie ir galvenie iemesli, kas var novest pie parādiem. Brīdī, kad parādu apjoms sasniedz kritisku masu vai gadās principiāls aizdevējs pastāv liela iespēja tikt izsauktam uz tiesu. Ja agrāk līdzēja neatrašanās deklarētajā dzīvesvietā un ierakstītu vēstuļu ignorēšana, tad tagad tas vairs nestrādā. Šobrīd vēstule, kas nosūtīta uz deklarēto dzīvesvietu tiek uzskatīta par saņemtu 14 dienas pēc tās izsūtīšanas. Tas, protams, nav jauki, jo var gadīties, ka parāda pieprasījums vai uzaicinājums uz tiesu tiek palaists garām atvaļinājuma laikā.

Kā rodas parādi kredītņēmējiem?

Samērā plaša kategorija ar cilvēkiem, kas iekļuvuši finansiālās grūtībās ir kredītņēmēji. Aizņemoties naudu kreditors izvērtē aizņēmēja maksātspēju un vērtē viņa kredītreitingu. Diemžēl ne vienmēr šādi vērtējumi ir precīzi un debitora (aizņēmēja) finansiālā situācija laika gaitā var mainīties uz slikto pusi. Darba zaudēšana, veselības problēmas, neparedzēti ārkārtas tēriņi ir galvenie cēloņi, kādēļ samazinās maksātspēja, bet rezultāts tam visam var būt parāda piedziņa caur tiesu.

Sliktākais šajā visā ir tas, ka gadījumos, kad parādi tiek piedzīti ar tiesu izpildītājiem vai caur tiesu rodas papildus izdevumi, kas jāsedz parādniekam. Papildus tam var tikt prasīts maksāt soda naudu par saistību savlaicīgu nepildīšanu, kas uzliek papildus finansiālo slogu situācijā, kad maksātspēja jau tā ir pasliktinājusies.

Kā rīkoties, kad rodas finansiālas problēmas?

Izvairīties no šādām nepatikšanām vismaz daļēji var palīdzēt atklātība. Liela daļa aizņēmēju, rodoties finansiālām problēmām, izvēlas paslēpties, ne ar vienu nerunā un cieš. Iespējams, ka tā ir uzskatāma par dabīgu cilvēka reakciju, taču rezultāts ir negatīvs. Tā vietā būtu jācenšas uzreiz runāt ar kreditoru par radušos situāciju, lai panāktu abām pusēm pieņemamu risinājumu.

Iespējams, kreditors būs ar mieru uz laiku atlikt pamatsummas atmaksu un piekritīs saņemt tikai procentu maksājumus. Ja tas notiks, tad ikmēneša maksājums automātiski samazināsies par ievērojamu naudas summu. Iespējams, aizņēmējam tiks piedāvātas kredītbrīvdienas, kas vispār ļaus nemaksāt noteiktu termiņu – 3 vai 6 mēnešus. Tiesa, pēdējā gadījumā jārēķinas, ka tas automātiski nākotnē palielinās kredīta procentu likmi, bet tas tomēr būs labāk kā uzreiz nokļūt parādnieku sarakstā, sabojāt kredītvēsturi un sākt sarunas ar tiesu izpildītājiem.

Ņemiet vērā, ka situācijās, kad parādu piedziņas process nonāk līdz tiesai un naudas atgūšanā tiek iesaistīti tiesu izpildītāji radīsies jaunas, neparedzētas problēmas. Lai atgūtu parādu tiks likti lietā visi iespējamie līdzekļi, t.sk. apgrūtinājumu uzlikšanu kustamajam un nekustamajam īpašumam, ierobežojumi naudas izņemšanai no konta un pat tiks nosūtīta vēstule darba devējam ar rīkojumu pārskaitīt daļu no parādnieka algas uz tiesu izpildītāja bankas kontu. Pats sliktākais šajā visā ir tas, ka šādas darbības un prasības pret darba devēju ir pamatotas ar likumiem un darba devējs būs spiests tās izpildīt.

Aizejot uz bankomātu var atklāties, ka konts ir tukšs vai naudu nav iespējams izņemt. Uzreiz radīsies jautājums, ko darīt, ja tiesu izpildītājs bloķē kontu? Viena iespēja būtu atvērt kontu citā bankā. Piemēram, ja bloķēts konts Swedbank, iet uz SEB vai Citadeli. Diemžēl viss nav tik vienkārši. Visām Latvijas bankām ir jāpilda tiesu izpildītāju rīkojumi un tās to arī darīs. Šī iemesla dēļ alternatīva ir atvērt kontu kādā bankā vai elektroniskās naudas iestādē ārzemēs. Tas nodoršinās, ka līdzekļi, kas ienāks kontā netiks aplikti ar papildus ierobežojumiem. Tajā pašā laikā tas nepasargās no tā, ka darbadevējs ir spiests ieturēt daļu algas vēl pirms tās pārskaitīšanas tiesu izpildītājam.

Ar pēdējo problēmu daļa parādnieku mēģina cīnīties, uzrakstot atlūgumu un pēc tam strādājot nelegāli. To var darīt, taču tas ir liels risks gan darba devējam, gan pašam parādniekam. Pirmais riskē nokļūt tiesā par nelegālu nodarbinātību, savukārt otrais dzīvo nemaksājot nodokļus, kas nākotnē var bargi atspēlēties.

Kā uzvarēt tiesā?

Latvijā pastāv vairāku līmeņu tiesu sistēma un gadījumā, ja pirmajā līmenī ir piedzīvots zaudējums, ļoti bieži ir iespējams lēmumu pārsūdzēt Apgabala tiesā. Nevajadzētu gan cerēt, ka to varēs darīt vienmēr, jo lai veiktu pārsūdzību ir jābūt pamatotiem argumentiem saistībā ar tiesas procesa pārkāpumiem vai citiem argumentiem. Automātiski visas pārsūdzības netiek pieņemtas un ar to ir jārēķinas.

Pats labākais veids kā uzvarēt tieša vai vismaz panākt sev labvēlīgāku risinājumu ir laba jurista vai advokāta atrašana. Lai arī Latvijā ir daudzas juridiskās fakultātes, tomēr kvalificēti speciālisti nav nemaz tik daudz. Tas savukārt nozīmē, ka par labiem jurista pakalpojumiem būs jāmaksā pietiekami un dārgi un uzreiz ir pašam jāvērtē, vai lētāk nebūs vienkārši maksāt sodus nekā maksāt advokātam.

Ko darīt, ja nevar samaksāt?

Apstākļos, kad parādsaistību apjoms pārsniedz 5000 eur Latvijas iedzīvotājiem ir tiesības pieteikties uz maksātnespēju. Lai to paveiktu ir jāiesniedz iesniegums tiesā, kā arī jāizdara mājasdarbs, savācot visus nepieciešamos dokumentus un uzrakstot juridiski pamatotu motivāciju. Ir juristi, kas to par pāris simtiem eiro paveiks jūsu vietā. Otrs variants ir kārtot dokumentus pašam pirms tam izlasot un izstudējot Maksātnespējas likumu. Nekas pārlieku sarežģīts tas nav, taču būtu tomēr vēlams vismaz pakonsultēties ar juristu.

Pēc maksātnespējas procesa ierosināšanas turpmākos 2 – 3 gadus ik mēnesi būs jāmaksā maksātnespējas administratoram noteikta summa no ienākumiem, bet to darot vairs nebūs nepieciešamība maksāt kreditoriem. Pēc veiksmīga procesa noslēguma visas saistības būs dzēstas un varēsiet sākt dzīvot no baltas lapas. Papildus informāciju par to, kā veicama bankrota procedūra varat atrast internetā, meklējot Maksātnespēja privātpersonām un līdzīgas frāzes.